Zespół Tourette'a a lecznicza marihuana

Zespół Tourette'a

Zespół Tourette'a jest to zaburzenie neuropsychiatryczne o jeszcze nieznanej jak dotąd etiologii. W trakcie tej choroby pacjent boryka się z mimowolnymi tikami werbalnymi, a także ruchowymi. Badania kliniczne, które zostały opublikowane dnia 3 maja 2017 roku, wykazują, iż wdychanie przez chorych dymu z marihuany jest bardzo dobrze tolerowane i odnotowuje się jej dużą skuteczność.

Konopie indyjskie a kontrola tików

Przeprowadzone badania udowodniły, iż wszyscy pacjenci chorzy na tę chorobę, doświadczyli sporej ulgi objawowej. Zmniejszyły się między innymi objawy obsesyjno- kompulsywne, a także niepokój, drażliwość, wybuchy gniewów, impulsywność. U 18 spośród 19 badanych odnotowano spadek liczby tików aż o 60 procent. Większość uczestników tych badań zauważyła bardzo dużą poprawę objawów. Jest to zadziwiająca informacja, gdyż u wszystkich pacjentów, którzy korzystali z leków, mających na celu zniwelowanie objawów tików, przynajmniej jeden lek w ogóle nie dawał żadnych efektów. Medyczna marihuana może być znakomitym sposobem na redukcję objawów związanych z zespołem Tourette'a i może dać szansę chorym pacjentom na przyjemniejsze i bardziej komfortowe życie.

Kolejne badania

Naukowcy odkryli podczas badania z kontrolowanym placebo, że podawanie chorym pacjentom doustnie THC, poprawi także nasilające się triki obsesyjno-kompulsywne u chorych na zespół Tourette'a. Jednak chorzy, u których stosowało się THC w formie wziewnej, poprawa ta była znacząco większa. Zalegalizowanie medycznej marihuany jest szansą dla wielu osób z zespołem Tourette'a.

Podobne wpisy