Spis treści
Medyczne właściwości marihuany są powszechnie znane. Mimo to wciąż wiele osób próbuje zaprzeczać naukowym faktom. Badacze z Izraela chcą sprawdzić, czy roślina ta może pomóc w leczeniu najczęstszych objawów autyzmu u dzieci i dorosłych.
Legalny proceder
W wielu krajach świata dostęp do leczniczej marihuany jest legalny, chociaż nielegalne jest posiadanie jej w innej postaci. W Polsce przykładowo za posiadanie sproszkowanej rośliny grozi kara więzienia, ale za to w pełni legalne jest posiadanie i kupowanie nasion marihuany, co robione jest w celach kolekcjonerskich. Istnieje kilka branżowych sklepów, które sprzedają je na sztuki, a zakupu może dokonać każda pełnoletnia osoba.
Zabroniona uprawa
Prawnie niedopuszczalne jest też uprawianie marihuany na własną rękę i bez stosownej zgody. Jedynie wybrane firmy farmaceutyczne posiadające odpowiednie koncesje mogą wprowadzać na rynek przetworzone konopie indyjskie i sprzedawać je w różnych formach. Przeciętny Kowalski może za to kupić nasiona marihuany i nie martwić się konsekwencjami prawnymi.
Konopie a zdrowie
Przeciwnicy marihuany od lat powtarzają te same argumenty o jej szkodliwości i negatywnym wpływie na zdrowie. Faktycznie, przy braku kontroli może mieć ona nieodpowiednie działanie na ludzki organizm. Jednak medyczna marihuana, a taką właśnie badać będą izraelscy naukowcy, jest w pełni bezpieczna, jeśli stosuje się ją wedle zaleceń lekarza.
Przełom w medycynie?
Jeśli badania się powiodą, a wyniki okażą się jednoznaczne, leczenie autyzmu lub chociaż znaczne łagodzenie jego objawów będzie możliwe dzięki medycznej marihuanie. W Polsce jest ona dozwolona już od kilku miesięcy i cieszy się sporym zainteresowaniem.