Czy można wykorzystywać medyczną marihuanę w leczeniu raka?

Marihuana to prawdopodobnie najbardziej znane suszone kwiatostany na świecie. Przez wielu ludzi marihuana postrzegana jest jedynie jako niebezpieczna używka. Z drugiej strony istnieje wiele badań naukowych dowodzących medycznych właściwości marihuany, chociażby w leczeniu jaskry, depresji, czy stwardnienia rozsianego, a nawet raka. Czy marihuana rzeczywiście może być wykorzystywana jako lek na nowotwory złośliwe?

Czym jest rak?

Rak to potoczne określnie na grupę chorób nowotworowych, a konkretnie nowotworów złośliwych rozwijających się z komórek nabłonka. Warto pamiętać, że dużym błędem jest określanie każdego nowotworu mianem raka, ponieważ każdy rak jest nowotworem, ale nie każdy nowotwór jest rakiem. Przyczyny tej ciężkiej choroby są bardzo różne, ale zwykle dotyczą wpływu szkodliwych czynników środowiskowych oraz naszych niewłaściwych nawyków, takich palenie tytoniu, niewłaściwa dieta, czy alkoholizm. Ludzki organizm to miliardy, a nawet biliony komórek, więc rak może tak naprawdę rozwinąć się w każdym miejscu naszego ciała. Czy można walczyć z tą chorobą innymi metodami niż nie zawsze skuteczną chemioterapią?

Wpływ marihuany na raka

Marihuana dzięki zawartości dużej ilości kannabinoidów, takich jak CBD, może uśmiercać komórki nowotworowe, blokować ich rozrost, a nawet zatrzymać powstawanie przerzutów. Tego typu właściwości są naprawdę nieocenione w walce z rakiem. Ponadto zawarte w medycznej marihuanie kannabinoidy mogą pomóc osobom chorym na raku w leczeniu braku apetytu, czy zaburzeń snu.

Co z THC?

W leczeniu raka przy pomocy marihuany nieocenione może się również okazać działanie THC. Naukowcy z Uniwersytetu Harvardzkiego wykazali między innymi, że THC zawarte w marihuanie potrafi niszczyć komórki nowotworu płuc, bez uśmiercania zdrowych komórek. Ponadto ten kannabinoid może pozytywnie wpływać na stan emocjonalny pacjentów chorych na rakach, co jest szczególnie ważne w końcowych stadiach choroby.

Podobne wpisy