Czy marihuana jest lekiem na migrenę?

Czym jest migrena?

Migrena, to ból głowy, ale nie ten zwyczajny, który czasami dopada każdego z nas. Chorujący na migrenę muszą żyć z bólem, który wręcz trudno sobie wyobrazić. Choroba ta występuje w dwóch odmianach. Najczęściej występującą jest ta, której nie towarzyszy tzw. aura. Migrena bez aury, to nagły ból głowy, którego nie zwiastują żadne charakterystyczne oznaki. 80% cierpiących na migrenę ma do czynienia z tą właśnie odmianą tej choroby. Migrena, to ból głowy o pulsującym charakterze, który odczuwa się przez długi czas. Może on trwać od kilku do nawet 74 godzin. Ból obejmuje czasem część czoła i oczodół. Jego charakterystyczną cechą jest to, że występuje tylko po jednej stronie. Atak migreny, to nie tylko boląca głowa. To także nudności i wymioty oraz nadmierna reakcja na światło, dźwięki i zapachy. Odmiana migreny z aurą występuje dość rzadko i dotyczy około 15% chorych. W tej odmianie schorzenia występuje tzw. aura, czyli zespół objawów, które poprzedzają atak bólu głowy. Przed bólem głowy, chorzy doświadczają dziwnych objawów wzrokowych, takich jak miraże, błyski czy ciemne punkty, które widoczne są z jednej strony widzianego obrazu. W aurze mogą też występować kłopoty z łaknieniem oraz zawroty głowy. Można też odczuwać drętwienie kończyn, a także trudności z mówieniem i koncentracją. Oprócz wymienionych tu postaci migreny, istnieje jeszcze wiele innych i występujących dużo rzadziej. Zdarza się, że migrena jest nietypowa i stanowi kompilację kilku różnych odmian. U części chorych występuje sama aura, po której nie następuje kulminacyjny atak bólu. Nieliczni chorzy cierpią na tzw. śnieg optyczny, który jest wzrokowym i przewlekłym objawem migreny. Migrenę diagnozuje się przy pomocy wywiadu lekarskiego i szczegółowych badań. Tylko lekarz może wydać taką diagnozę. Wiele bólów głowy uwarunkowanych innymi czynnikami bywa mylonych z migreną. Niezależnie od odmiany migreny, choroba ta w dużym stopniu wpływa na jakość życia chorych. Ataki migreny zdarzają się średnio dwa razy w miesiącu. Jeśli są krótkie i trwają kilka godzin, da się z nimi żyć. Z atakami trwającymi trzy doby życie bywa naprawdę uciążliwe.

Czym jest marihuana rekreacyjna?

Marihuana jest używką, która cieszy się olbrzymią popularnością na całym świecie. Produkowana jest z różnych odmian konopi. Poszczególne odmiany konopi mają zróżnicowany skład chemiczny i w różny sposób działają na człowieka. Z konopi indyjskich produkowana jest marihuana rekreacyjna. To ta, którą pali się w skrętach lub spożywa pod postacią haszyszu. Z marihuany rekreacyjnej korzysta się w celu odurzenia i wprawienia w dobry nastrój. Konopie indyjskie zawierają substancję chemiczną noszącą nazwę THC. Substancja ta czasowo zmienia psychofizyczny stan człowieka. Mówiąc najkrócej, odurza go, dając tzw. haj. Człowiek na haju jest weselszy, radośniejszy, bardziej skory do zabawy, towarzyski, twórczy i kreatywny niż zwykle. Narkotyczny składnik zawarty jest głównie w kwiatostanach konopnych, które zbiera się jesienią, poddaje suszeniu i rozdrabnia. Konopny susz przypomina swoim wyglądem herbatę liściastą lub tytoń. THC dostaje się do organizmu podczas palenia skręta. Skręt, to bibułka, którą wypełnia się suszem. Stan powodowany przez marihuanę utrzymuje się około dwie godziny. Jego siła i rodzaj zależy od tego z jakich odmian składa się mieszanka palona w skręcie. Im większa zawartość THC w mieszance, tym silniejsze działanie narkotyku. Marihuana to narkotyk, ponieważ stwarza ryzyko psychicznego uzależnienia od występującej w niej substancji psychoaktywnej.

Czym jest marihuana medyczna?

Jak wspomniano wyżej, marihuanę produkuje się z różnych odmian konopi. Z konopi indyjskich powstaje narkotyczna i odurzająca marihuana rekreacyjna. Z konopi przemysłowych powstaje marihuana medyczna. Nazwa ta obejmuje produkty konopne z odmian, w których psychoaktywny THC prawie nie występuje, to znaczy nie przekracza 1%. Produkty te bogate są w inny składnik aktywny, a mianowicie w kannabidiol. Związek ten nie działa na psychikę. Posiada natomiast właściwości, dzięki którym może łagodzić objawy wielu ciężkich i przewlekłych schorzeń. Medyczne produkty konopne produkowane są pod ścisłą kontrolą i takim samym nadzorem jak wszystkie inne produkty zielarskie. Należą do nich olej konopny, kapsułki i pasty.

Czy marihuana jest lekiem na migrenę?

Palenie marihuany rekreacyjnej wpływa na człowieka rozluźniająco i relaksująco. Zmniejsza też odczuwany ból. Jednocześnie, zawarte w konopiach substancje powodują, że człowiek jest odurzony i nie może w pełni władać sobą. Nie może na przykład prowadzić pojazdów mechanicznych, ani wykonywać wielu prac wymagających pełnej zręczności i kontroli. Przypomnijmy, że konopny haj może trwać nawet dwie godziny. Dobrym rozwiązaniem są medyczne produkty konopne zawierające łagodzący ból i mdłości kannabidiol CBD. Do produktów tych należy marinol. Są to tabletki, które nie wywołują haju i nie odurzają, bo produkuje się je z konopi przemysłowych. Z kolei vaporizer jest urządzeniem, przez które wdycha się opary konopne. Według badań, ból głowy znika już po jednej minucie wdychania, a do organizmu dostaje się dużo mniej narkotyku niż przy paleniu skręta.

Podobne wpisy