Czy konopie mogą odwracać procesy degeneracji tkanki nerwowej?

Konopie indyjskie posiadają szereg różnorodnych zastosowań medycznych i cały czas odkrywane są nowe. Do chorób, które można leczyć za pomocą ekstraktów konopnych, już niedługo mogą dołączyć choroby neurodegeneracyjne.

Czym są choroby neurodegeneracyjne?

Starzenie się ludzkiego ciała jest naturalnym i, niestety, wciąż nieodwracalnym procesem. Jednym z objawów starzenia się jest degeneracja, czyli obumieranie komórek nerwowych, co prowadzi do szeregu deficytów sprawności motorycznej i intelektualnej. Przykładami chorób neurodegeneracyjnych mogą być demencja starcza albo choroba Parkinsona.

Mechanizmy neurodegeneracyjne nie są jeszcze zbyt dobrze poznane. W przypadku niektórych schorzeń, tych związanych z pogarszaniem się pamięci i koncentracji, podejrzewa się jednak, że posiadają one związek ze starzeniem się układu endokannabinoidowego.

Dlaczego ludzkie ciało wytwarza kannabinoidy?

Chociaż może się to wydawać niezwykłe, ludzki organizm wytwarza własne kannabinoidy, które pod względem budowy bardzo przypominają kannabinoidy zawarte w konopiach. Zaobserwowano, że nadmierny poziom kannabinoidów prowadzi do deficytu sprawności intelektualnej, jednak niedostateczny ich poziom objawia się dokładnie tak samo. Pozwala to wnioskować, że wraz ze spadkiem wydolności układu endokannabinoidowego dochodzi do pogorszenia się zdolności kognitywnych. W takiej sytuacji uzupełnienie braków za pomocą kannabinoidów podawanych z zewnątrz powinno pomóc osobom zmagającym się z demencją.

Co pokazują badania na myszach?

Naukowcy z uniwersytetu w Bonn postanowili sprawdzić powyższą hipotezę. W tym celu podawali THC myszom w różnym wieku i obserwowali wpływ kannabinoidów na zdolność do rozwiązywania zadań wymagających uczenia się i zapamiętywania.

Okazało się, że stare myszy, którym przez cztery tygodnie podawano tetrahydrokannabinol, osiągały podobne wyniki jak młode myszy w wieku dwóch miesięcy.

Przyszłość walki z demencją

Jeżeli uda się potwierdzić wyniki badań z Bonn na ludziach, będzie to znak, że konopie naprawdę mogą być skuteczne w walce z chorobami neurodegeneracyjnymi. Droga do wprowadzenia ich jako zarejestrowanego leku na chorobę Parkinsona czy demencję starczą jest jeszcze daleka. Wiele jednak wskazuje, że dla chorych pojawiła się nowa nadzieja.

Podobne wpisy